Ošetření kloubů a páteře

 

CZ

DE

Evropská 1564/30 (1. nadzemní podlaží, místnost č. 202), 350 02 Cheb

rolfterapiecheb@fascie.cz

Po viscerální manipulaci, ošetření periferních a hlavových nervů se na vývoji nových postupů ošetření kloubů ("New Manual Articular Approach") nejvýznamněji podílel renomovaný francouzský osteopat Jean-Pierre Barral, časopisem Time Magazine označený za jednoho z nejvýznamnějších inovátorů na poli alternativní medicíny 20. a 21. století. Klouby považuje za kritické body propojení mezi všemi ostatními strukturami v těle. Jeho manuální technika uplatňuje ucelený přístup k léčbě kloubů, zahrnující různé aspekty v nich obsažené (od svalů a jejich fascií přes vazy, kloubní pouzdra, synoviální tekutinu v kloubech, tepny, žíly, nervy; zahrnuje i viscerální a emocionální spojitost). Stačí, aby se jedna složka stala problematickou, a kloub přestane správně fungovat; začínají vznikat kompenzační vzorce (ovlivňující negativně jiné oblasti). Často může být původní zdroj bolesti nebo disfunkce v našem těle vzdálen od místa, kde je bolest vnímána, nebo kde je nějaké omezení.

 

Tato terapie je založena na jemném, precizním ošetření měkké tkáně připojené ke kostem; přitom sleduje další návaznosti v těle klienta. Terapeut při ošetření působí na mechanoreceptory, předávající podněty přes míchu a mozeček do dalších částí mozku. Z něj je po vyhodnocení podnětu předána do kloubu zpětná vazba, která spočívá ve snížení bolesti, eventuelně zvýšení pohyblivosti kloubu a navazujících částí těla. Technika se používá pro ošetření končetin, zad, hrudníku, někdy i pro uvolnění tkáně utlačující periferní nervy.

 

Ošetření kloubů touto technikou provádím jako součást celkové terapie.

Pro zájemce o další informace připojuji několik odkazů na videa na youtube.com s průkopníkem "New manual articular approach" Jean-Pierre Barralem, D.O.:

- video 8:03 min. - úvodní komentář k technikám, ošetření kolena - v angličtině.

- video 4:50 min. - ukázka z DVD: výklad a ošetření ramena - v angličtině.

- video 5:28 min. - ukázka z DVD: ošetření lokte, zápěstí a ruky - v angličtině.

 

Omezení pro terapii

 

Při některých níže uvedených onemocněních je vhodné informovat terapeuta (např. pro snížení tlaku při ošetření), akutní závažné případy mohou být kontraindikací pro terapii.

 

Při ošetření kloubů je vhodné pracovat obezřetně:

- u artrózy zpravidla nefunguje ošetření akutně zanícených tkání,

- u hypermobility se pracuje s jiným záměrem - aktivní v pohybu je při terapii klient,

- hloubkovou terapii nelze provádět v těhotenství, při akutních problémech s ploténkami, zlomeninách nebo akutním zranění měkkých tkání, osteoporóze v pokročilém stadiu, při těžkých srdečních onemocněních, silných spastických problémech, léčbě kortizonem.

 

© 2009-2022 Ing. Jiří Učík, všechna práva vyhrazena.

Osobní údaje