Ošetření zjizvené tkáně

 

CZ

DE

Evropská 1564/30 (1. nadzemní podlaží, místnost č. 202), 350 02 Cheb

rolfterapiecheb@fascie.cz

Sharon Wheeler, Structural Integration Practitioner a člen Fascia Research Society objevila a rozvinula ošetření jizev při práci na zjizvené tkáni svých klientů v průběhu Strukturální integrace/Rolfingu. Techniku rozvíjí již několik desítek let. Ve svém manuálu pro ošetření jizev z r. 2018 uvádí: "Práce se zjizvenou tkání je jako když hovoříte se světem fascií jiným jazykem. Koncepty a principy jsou podobné, jako při Strukturální integraci/Rolfingu. Techniky jsou však velmi rozdílné. Ošetření jizev nenahrazuje Strukturální integraci/Rolfing, a vypadá to, že je efektivní jen pro ošetření jizev. Práce na jizvách může vyvolat staré vzpomínky a emoce."

 

Primárním cílem tohoto ošetření není změna vzhledu jizev, ale jejich hojení a začlenění do okolní tkáně. Uvedená technika se využívá nejen pro ošetření zjizvené tkáně po plánovaných operacích (např. laparoskopických, po výměně kloubů), ale i u poúrazových jizev. Ošetření lze provádět jako součást sezení, nebo samostatně. Každá jizva je jedinečná a je součástí těla klienta. Zajímá nás i vývoj jizvy. Pro dosažení změny je rozhodující přesný úhel, tlak a rychlost. Většina práce je přizpůsobena konkrétní jizvě. Sharon Wheeler vytvořila přes dvacet různých technik, které mění vlastnosti zjizvené tkáně. Každá technika vypadá jinak, je jiná na pocit a každá funguje trochu jiným způsobem. Vždy se začíná jemnou prací na povrchu.

 

Ze strukturálního pohledu není nutné pracovat s jizvou bezprostředně po jejím vzniku. Pocity při ošetření jsou obecně jemné a příjemné. Povaha doteku je přirozená a uvolněná. Tato práce by neměla být bolestivá. Po ošetření vypadají jizvy lépe, cítí se lépe a v místě ošetření je dosaženo lepší funkčnosti tkáně.

28.6.2017 po ošetření

7.10.2017 po ošetření

8.7.2018 vývoj jizvy / po ošetření

Omezení pro ošetření jizev

 

Při některých níže uvedených onemocněních je vhodné informovat terapeuta (např. pro snížení tlaku při ošetření), akutní závažné případy mohou být kontraindikací pro ošetření.

 

Omezení pro ošetření jizev:

- těžká cukrovka,

- kožní onemocnění v ošetřované oblasti,

- jizvy otevřené,

- jizvy palpačně bolestivé,

- mokvající tkáň v okolí jizvy,

- zarudnutí či otok v okolí jizvy v důsledku zánětu nebo radioterapie.

 

© 2009-2022 Ing. Jiří Učík, všechna práva vyhrazena.

Osobní údaje